Vivien Leigh

Vivian Mary Hartley

9,3
6 349 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Vivien Leigh

Przymierzam się do kupna książki biograficznej o Viv. Na allegro są dostępne pozycje Anne
Edwards i Alexandra Walkera. Czy ktoś czytał? Zależy mi na najbardziej trzymającej się faktów...

użytkownik usunięty
heycobain

Polecam Walkera i odradzam Edwards. Poza tym Hugo Vickers napisał niezłą biografię Vivien. Słyszałam też dość niepochlebne opinie o książce Michelangelo Capua.

dzięki! :)

dlaczego odradzasz książkę Edwards? Czytałam "Nie przeminęło z wiatrem" jej autorstwa o M. Mitchell i uważa, że książka jest rewlacyjna. Dlaczego o Vivien już nie?

użytkownik usunięty
Seiya

Uważam, że Anne Edwards nie przepadała za Vivien (takie miałam odczucia, kiedy czytałam tę książkę), czego nie umiała ukryć. Zdaję sobie sprawę, że trudno jest pisać szczegółową biografię i uniknąć zabarwień własnych ocen, niemniej dla mnie ta biografia jest, jakby, nieprofesjonalna. Już dawno ją czytałam, więc może po ponownej lekturze doszłabym do innych wniosków. Niemniej takie są moje pierwsze odczucia.

ok dziękuję :)

więc wolałabym przeczytać bardziej obiektywną bigrafię Vivien

niestety jeszcze żadnej nie czytałam, trudno coś dostać w Polsce o tej aktorce

haaa dokładnie! z podobnym problemem borykałam się w przypadku książek o Marilyn Monroe. Często autorom jest ciężko zachować bezstronność. A w przypadku M o kontrowersje nietrudno. Dlatego dla mnie biblią jest książka autorstwa Donalda Spoto, niestety nie napisał biografii Vivien. :(

Czytałam jakiś czas temu biografię Edwards, a niedawno ją kupiłam bo wyszło nowe wydanie i nie odniosłam wrażenia, że autorka nie przepadała za Vivien. Mi się biografia bardzo podobała, ale też jeśli chodzi o Viv to żadnej innej nie czytałam więc nie mam porównania. Za to ledwo przebrnęłam przez autobiografię Laurence'a Oliviera, po prostu tragedia - po tej lekturze jeszcze bardziej go nie cierpię.

użytkownik usunięty
ElsieM

Mnie również bardzo podobała się biografia Anne Edwards i nie odniosłam wrażenia, że autorka nie przepadała za Vivien, wręcz przeciwnie. Nawet, gdy wspomina o jakichś negatywnych faktach z jej życia np. chłodnych relacjach z córką, od razu wymienia czym mogło to być spowodowane. Nie wiem, na ile ta książka jest wiarygodna na tle innych biografii Vivien, ale osobiście ją polecam. Czyta się ją jak dobrą powieść z wyraźnie zarysowanymi bohaterami.

heycobain

Vivien Leigh: An Intimate Portrait by Kendra Bean - polecam ci tą książkę - nie ma polskiego przekładu ale jest świetna i zaraz obok- Vivien: The Life of Vivien Leigh: Alexander Walker - jest najlepszą książką o Viv jaką czytałam.
No i zaletami tych książek, są przepiękne zdjęcia...A Kendra Bean jest fanką Viv od dawna i wierz mi ta książka to majstersztyk jeśli chodzi o zdjęcia i opowieści o Viv

asmi_s

widziałam sporo komentarzy fanów, że książka Kendry została napisana za szybko, że zależało jej na czasie żeby zmieścić się w terminie i przez to potraktowana została trochę po macoszemu, że sporo w niej błędów jeśli chodzi o miejsca i daty, ale osobiście jej w ręku nie miałam.

ElsieM

jednak inne pozycje, są jeszcze gorzej przygotowane. często w książkach pomijane są całe okresy choroby.
najbardziej kompetentną jest nadal: Vivien: The Life of Vivien Leigh: Alexander Walker. przynajmniej dla mnie:)

asmi_s

Czy ta książka jest dostępna w języku polskim?

ElsieM

niestety nie. tylko w języku angielskim z tego co mi wiadomo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones